Group C: Σαρωτική η Ιταλία, πήραν βαθμό οι Ελβετοί (hls)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μόιζε Κεν, ο οποίος σκόραρε δις, η Ιταλία... σκόρπισε τη Λιθουανία με το ευρύ 5-0 για τα προκριματικά του Μουντιάλ του Κατάρ.

Δύο σερί απώλειες βαθμών ήταν αρκετές για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι και φρόντισε να το δείξει στην πράξη. “Ξέσπασε” πάνω στην ουραγό του ομίλου, την οποία… φιλοδώρησε με πέντε γκολ και επέστρεψε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα, διευρύνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ελβετία.

Ο Μόιζε Κεν άνοιξε τον… χορό των τερμάτων στο 11ο λεπτό, ακολούθησε το αυτογκόλ του Ούτκους (14′) και πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα ο Ρασπαντόρι έγραψε το 3-0. Στο 29′ ο επιθετικός της Γιουβέντους με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τους Ιταλούς να κατεβάζουν ταχύτητα στο δεύτερο μέρος.

Στο 54ο λεπτό ο Ντι Λορέντζο διαμόρφωσε το τελικό 5-0, αποτέλεσμα που διατηρεί την Ιταλία στην κορυφή του ομίλου.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, στο Μπέλφαστ, Β. Ιρλανδία και Ελβετία έμειναν στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές, με κορυφαία το πέναλτι που κέρδισαν στο 33ο λεπτό, όμως ο Σεφέροβιτς αστόχησε. Έτσι, μοιραία οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν και μοιράστηκαν βαθμούς, με τους Ελβετούς να παραμένουν σε τροχιά πρόκρισης.