GROUP C : Πρώτη νίκη για την Βουλγαρία (hls)

Στην Σόφια, οι Βούλγαροι δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην Λιθουανία αλλά πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στον τρίτο όμιλο με 1-0.

Στην Σόφια, αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες του τρίτου ομίλου που δεν είχαν νίκη.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Λιθουανία ενόχλησε την Βουλγαρία αλλά από εκεί και πέρα ήταν μονόλογος των γηπεδούχων ως το ημίχρονο.

Την καλύτερη ευκαιρία έχασε ο Ντεσπόντοβ (31′) σε τετ-α-τετ ενώ και ο Μαλίνοβ ήταν άστοχος από κοντά με ωραίο τακουνάκι (39′). Οι τελικές στο ημίχρονο ήταν 11-1 αλλά μόνο μια ήταν εντός εστίας για τους γηπεδούχους.

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους με το σουτ του Μπαραβίκας (56′) αλλά ο Γκεοργκίεβ απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Από το 60ο λεπτό και μετά οι Βούλγαροι πίεσαν ξανά. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία παρουσιάστηκε στο 74ο λεπτό με τον Ντεσπόντοβ να αστοχεί σε νέο τετ-α-τετ.

Η λύτρωση ήρθε στο 82ο λεπτό με τον Τσότσεβ να πηδά πιο ψηλά από όλους και να σκοράρει με κεφαλιά για να δώσει το προβάδισμα στους Βούλγαρους.

Βουλγαρία (4/3/3) : Γκεοργκίεβ – Τουρίτσοβ, Π. Χριστόβ, Αντόβ, Νεντιάλκοβ – Κοσταντίνοβ (57′ Τσότσεβ), Μαλίνοβ (90+ Α. Χριστόβ), Νεντέλεβ (57′ Ν. Ίλιεβ) – Ντεσπόντοβ, Γιόμοβ (75′ Ντέλεβ), Α. Ίλιεβ (90+ Κράστεβ)

Λιθουανία (4/3/3) : Σέτκους – Λασίτσκας, Σάτκους, Ούτκους, Μπαραβίκας – Μεγκελάιτις (87′ Κλιμαβίτσιους), Καζλάουκσας (71′ Βερμπίτσκας), Σλίβκα (81′ Σίμκους) – Τσέρνιχ, Νοβικόβας, Ντουμπίτσκας (46′ Γιανκάουσκας)