“Ξεμπούκωσε” η Τσέλσι

Η Τσέλσι ξέσπασε στην Ίπσουιτς, την οποία συνέτριψε με 7-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για το Κύπελλο Αγγλίας.

Η Ίπσουιτς πλήρωσε τα… σπασμένα της κακής πορείας της Τσέλσι στις τελευταίες αγωνιστικές της Πρέμιερ Λιγκ. Οι “μπλε” συνέτριψαν με 7-0 την ομάδα της Τσάμπιονσιπ στο “Στάμφορντ Μπριτζ” και προκρίθηκαν πανηγυρικά στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Κάρλο Αντσελότι παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές -είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ντρογκμπά, Μαλουντά, Εσιέν δεν αγωνίστηκαν καθόλου- και δικαιώθηκε με το σκορ να φτάνει στο 3-0 από το πρώτο ημίχρονο. Από δύο γκολ για την ομάδα του Λονδίνου πέτυχαν οι Στάριτζ, Λάμπαρντ, από ένα οι Καλού και Ανελκά, ενώ… σκόρερ, αλλά σε λάθος τέρμα χρίστηκε και ο Έντουαρντς των φιλοξενούμενων.

Εύκολη ήταν και η νίκη-πρόκριση της Τότεναμ επί της Τσάρλτον με 3-0 στο “Γουάιτ Χαρτ Λέιν”. Οι “πετεινοί” σπατάλησαν ένα ημίχρονο στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι, αλλά στην επανάληψη σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στη νίκη με δύο γκολ του Ζερμέν Ντεφόε και ένα του Τάουνσεντ.