Τσέλσι – Λέστερ 4-2: Ματσάρα και λονδρέζικη πρόκριση στις καθυστερήσεις! (highlights)

Η Τσέλσι, μετά από ματς - θρίλερ, κέρδισε 4-2 εντός έδρας τη Λέστερ και πάει Γουέμπλεϊ για ημιτελικά Κυπέλλου Αγγλίας!

Οι Λονδρέζοι, προηγήθηκαν 2-0, έχασαν πέναλτι, στη συνέχεια ισοφαρίστηκαν, αλλά παίζοντας με παίκτη παραπάνω, σκόραραν δύο φορές στις καθυστερήσεις!

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, όταν ο Τζάκσον έκανε υπέροχη προσπάθεια από δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κουκουρέγια.

Στο 25′, ο Στέρλινγκ ανατράπηκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, όμως ο Στόλαρτσικ απέκρουσε την εκτέλεση του Άγγλου επιθετικού.

Στο 45+1′ όμως, ο Στέρλινγκ εξιλεώθηκε με πολύ ωραία πάσα στον Πάλμερ, για το 2-0.

H Λέστερ πάντως, δεν κατέθεσε τα όπλα και στο 52′ μείωσε με κωμικό τρόπο, όταν ο Ντισασί γύρισε την μπάλα προς τα πίσω υπό την πίεση του Ντάκα, όμως ο τερματοφύλακας, Σάντσεθ, δεν ήταν στο τέρμα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα!

Οι «αλεπούδες», τιμώρησαν στο 63′ για δεύτερη φορά την άμυνα των Λονδρέζων, φεύγοντας σε αντεπίθεση μετά από κόρνερ, με τον Μαβντιντί να τελειώνει τη φάση για το 2-2!

Στο 73′ όμως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα, όταν ο Ντόιλ πέταξε κάτω τον Τζάκσον και αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη. Αρχικά μάλιστα, είχε δοθεί πέναλτι και κίτρινη, ωστόσο μετά από θέαση του replay, η κάρτα αναβαθμίστηκε και η απόφαση μετετράπη σε φάουλ εκτός περιοχής.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα και οι αλλαγές του Ποτσετίνο, έκαναν τελικά τη διαφορά για τους Λονδρέζους.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πάλμερ με εκπληκτικό τακουνάκι, σέρβιρε το 3-2 για τον Τσουκβουεμέκα!

Στο 90+8′, μία άλλη αλλαγή, ο Μαντουέκε, με ωραίο τελείωμα, έχοντας διασχίσει το μισό γήπεδο, χάρισε την πρόκριση οριστικά στην Τσέλσι.

Τσέλσι (Ποτσετίνο): Σάντσεθ – Γκουστό, Ντισασί, Τσαλόμπα, Κουκουρέγια (90′ Tσίλγουελ) – Καϊσέδο, Γκάλαχερ – Πάλμερ, Μούντρικ (78′ Τσουκβουεμέκα), Στέρλινγκ (86′ Μαντουέκε) – Τζάκσον.
Λέστερ (Μαρέσκα): Στόλαρτσικ – Τσουντουρί, Φας, Βέστεργκααρντ, Ντόιλ – Γουίνκς, Εντιντί (78′ Κόουντι) – Φατάβου (64′ Ακγκούν), Ντιούσμπερι – Χολ, Μαβντιντί (75′ Τζάστιν) – Ντάκα.