Πήρε κεφάλι με… τριάρα

Η Κροατία ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης με την Ιρλανδία, καθώς επικράτησε με 3-1 και έτσι πήρε ήδη κεφάλι στον όμιλό της, μετά την ισοπαλία της Ισπανίας με την Ιταλία.

Το παιχνίδι έγινε υπό συνεχή βροχόπτωση, όμως οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έδειξαν διάθεση να παλέψουν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Οι Κροάτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και έφτασαν στο γκολ μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά ήταν αυτός που τους έβαλε μπροστά.

Οι Ιρλανδοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Λέντζερ στο 19′ όμως τελικά το ημίχρονο έκλεισε με την Κροατία μπροστά στο σκορ, καθώς στο 43′ ο Γέλαβιτς έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ελπίδες για… ντέρμπι εξανεμίστηκαν με το “καλημέρα”, καθώς ο Μάντζουκιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Ενα σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, αν και στα τελευταία λεπτά, οι Ιρλανδοί προσπάθησαν να παίξουν το τελευταίο τους χαρτί, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν το σκορ.