Σπάρτα-Άγιαξ 0-1: Δυσκολεύθηκε αλλά νίκησε (vid)

Νικηφόρα ήταν, όχι όμως και εύκολη, η πρεμιέρα του Άγιαξ στην Ολλανδία κόντρα στη Σπάρτα Ρότερναμ. Ο "Αίας" πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 με το γκολ του Άντονι.

Οι επισκέψεις του Άγιαξ στο Ρότερνταμ και το γήπεδο της Σπάρτα ενίοτε έχουν δυσκολίες και τέτοια αποδείχθηκε και η φετινή πρεμιέρα στην Eredivisie.

Ο Άγιαξ μπορεί να επέκτεινε το νικηφόρο σερί του κόντρα στη Σπάρτα στα οκτώ ματς, όμως αυτό συνέβη με αρκετά περιπετειώδη τρόπο. Ο Ταλιαφίκο αποβλήθηκε στο 29ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, η Σπάρτα ανέπτυξε δραστηριότητα εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα και ο “υπό δημιουργία” Άγιαξ βρέθηκε σε πίεση.

Εκεί αποδείχθηκε καθοριστικός ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος Άντονι, ο οποίος με ωράιο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον φαν Λέερ και πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε σπουδαίες στιγμές, παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι γηπεδούχοι.