Χατ-τρικ ο Πρόμες, πεντάρα ο Άγιαξ (video)

Με τον Κουίνσι Πρόμες να πετυχαίνει το πρώτο χατ-τρικ του στο Ολλανδικό πρωτάθλημα, ο Άγιαξ συνέτριψε 5-0 την Φορτούνα Σιτάρντ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Χωρίς σκορ το πρώτο ημίχρονο με τον “Αίαντα” να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο και να πετυχαίνει και τα πέντε γκολ.

Η αρχή έγινε στο 50′ με τον Πρόμες και τρία λεπτά αργότερα ο Νταβίντ Νέρες για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 68′ ο πρώην παίκτης της Σεβίλλης σημείωσε το 3-0 και στο 77′ από το αυτογκόλ του Χάρις ο Άγιαξ έφτασε στο 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 83′ με τον Κουίνσι Πρόμες να πετυχαίνει το δεύτερο χατ-τρικ της καριέρας του και πρώτο μετά τον Απρίλιο του 18 και το Ανζί-Σπαρτάκ 1-4.

Έκτη σερί νίκη επί της Φορτούνα για τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ εκεί που είναι αήττητος 32 παιχνίδια με 29 νίκες και 3 ισοπαλίες.