Η Χέρενφεϊν πήρε το ντέρμπι του Βορρά

Η Χέρενφεϊν επικράτησε με 3-1 εντός έδρας της Χρόνινχεν στο ντέρμπι του Βορρά για την 24η αγωνιστική της ολλανδικής Eredivisie και βλέπει είσοδο στην πεντάδα, κόβοντας παράλληλα τα φτερά των φιλοξενούμενων όσον αφορά την είσοδο στα πλέι-οφ για την Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με τον Τερν, αλλά ο Ντε Λέου στο 50′ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Εννέα λεπτά αργότερα όμως ένα αυτογκόλ του Χάτεμπουρ έβαλε ξανά μπροστά την Χερενφέιν,  και παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 83′ λόγω αποβολής του Ντε Ρόον, κατάφερε να σκοράρει τρίτη φορά με τον Φέερμαν στο 90′.