Άλμερε – Άγιαξ 2-2: Ιστορικός βαθμός στις καθυστερήσεις κόντρα στον «Αίαντα» (highlights)

Η Άλμερε Σίτι, πήρε ιστορικό βαθμό κόντρα στον Άγιαξ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε επίπεδο Eredivisie!

Για πρώτη φορά η Άλμερε Σίτι αντιμετώπισε τον Άγιαξ σε επίσημο παιχνίδι και πρώτο στην Eredivisie!

Στο Γιάνμαρ Στάντιον η νεοφώτιστη στα μεγάλα σαλόνια Άλμερε, ξεκίνησε με πάθος και ένταση την αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα του Φαντ Σχιπ.

ΟΙ γηπεδούχοι έδειξαν μεγάλη όρεξη να φτάσουν στο γκολ και να βάλουν δύσκολα στον Άιαντα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άγιαξ απείλησε με Μπερχβάιν και Μπερχάους στο 8 και 20 αντίστοιχα ενώ ο Χάνσεν έχασε καλή ευκαιρία στο 31. Ο Ρόμπινε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δημιούργησε απείλή για την αντίπαλη εστία χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει.

Ο Άγιαξ στο πρώτο μέρος, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με κενά στιε γραμμές του που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Άλμερε.

Εντελώς διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο

Η Άλμερε ξεκίνησε με γκολ το δέυτερο ημίχρονο που σωστά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ του Χάνσεν ενώ στο 49 ο Άγιαξ είχε δοκάρι με τον Τέιλορ. Στο 67, ο Ρίτμεστερ φαν ντε Καμπ, πέτυχε ιστορικό γκολ, το πρώτο επίσημο της ομάδας του κόντρα στον Άγιαξ για το 1-0!

Ο Φαντ Σχιπ πέρασε στο ματς στον Άκπομ, ο οποίος δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 1-1! Ο Ταχίροβιτς έκανε την ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους όμως έμελλε να είναι ο μοιραίος καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ανέτρεψε τον Ρέσινκ στην περιοχή για να δώσει ο διαιτητής πέναλτι.

Από τα έντεκα μέτρα ο Ρόμπινε ήταν εύστοχος διαμόρφώνοντας το τελικό 2-2!

Άλμερε: Μπάκερ, Ρίτμεστερ Φαν ντε Μπεκ(76΄Πένια), Γιάκομπς, Φαν Μπρούχν(86΄Μαμένγκι)ε, Εμπε-Σο, Ρόγιο, Ρέσινκ, Ρόμπινε, Κόπμάινερς, Φαν Λα Πάρα(62΄Νταουβέστιν), Χάνσεν(86΄Κίταλα)

Άγιαξ: Ραμάι, Σόσα, Χάτο, Σούταλο, Ρέντς, Τέιλορ, Χλίνσον(80΄Γκοντς), Μπέρχβάιν(68΄Άκπομ), Μικαουτάντζε, Μπερχάους, Μπρόμπι