Άγιαξ – Άλκμααρ 0-0 : Ευνοημένη η PSV (hls)

Το 0-0 στο Άμστερνταμ ανάμεσα σε Άγιαξ και Άλκμααρ δεν βοήθησε κανέναν βαθμολογικά εκτός από την δεύτερη PSV. Ξέφυγε από τους διώκτες της. Τρία δοκάρια στο παιχνίδι.

Ο Μπέργκβαϊν και τα δοκάρια

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στο γήπεδο. Καλα κομμάτια αγώνα και ευκαιρίες είχαν και οι δύο.

Οι καλύτερες για τους γηπεδούχους τα δύο δοκάρια του Μπέργκβαϊν (19′, 42′). Για τους φιλοξενούμενους το τετ-α-τετ του Ρέιντερς ο οποίος νικήθηκε από τον Ρούλι (17′).

Ημίχρονο δίχως γκολ.

Ο Λάντο και το δοκάρι

Ο Άγιαξ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν έβρισκε την σωστή τελική πάσα για να απειλήσει.

Η Άλκμααρ έφτιαξε την πρώτη μεγάλη φάση με τον Λάντο να συγκλίνει και να σουτάρει στο δεξί δοκάρι του Ρούλι (74′).

Ο Άγιαξ απάντησε με ένα σουτ του Μπέργκβαϊν που έφυγε κόρνερ (86′)

Άγιαξ : Ρούλι – Ρενς (74′ Σάντσες), Τίμπερ, Άλβαρες, Χάτο – Τέιλορ, Κλάασεν (74′ Κονσεϊσάο) – Κούντους (46′ Βάινταλ), Τάντιτς, Μπέργκβαϊν – Μπρόμπεϊ

Άλκμααρ : Ράιαν – Σουγκαουάρα, Μπέουκεμα, Χατζηδιάκος, Κέρκεζ – Κλάσι, Ρέιντερς – Όντγκαρντ (40′ Λάντο), Μάινανς (78′ Μιχάιλοβιτς), Φαν Μπρέντεροντε – Παυλίδης (78′ Μίερντινκ)