Άγιαξ – Εξέλσιορ 7-1: Ξέσπασε ο “Αίαντας” (hls)

Με σάκο του… μποξ έμοιαζε η Εξέλσιορ, καθώς ο Άγιαξ ξέσπασε πάνω της και την συνέτριψε με 7-1 σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Eredivisie.

Μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ο “Αίαντας”, πρώτο γκολ στην Eredivisie σημείωσε ο ομογενής επιθετικός της Εξέλσιορ, Νικόλας Αγραφιώτης.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Σάντσες, ενώ στο 26ο λεπτό ο Μπερχάους έκανε το 2-0. Στη συνέχεια πήρε τη… σκυτάλη ο Μπρόμπεϊ, ο οποίος με γκολ στο 44′ και το 59′ έκανε το 4-0. Ο Τάντιτς σημείωσε το πέμπτο γκολ των γηπεδούχων στο 64′, ο Μπερχβάιν έκανε το 6-0 στο 75′, ο Κούντους το 7-0 στο 81′ και ο Αγραφιώτης πέτυχε το γκολ της… τιμής για την Εξέλσιορ στο 90′.

Στο ματς αγωνίστηκε και ο Λάζαρος Λάμπρου, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 70o λεπτό.