Ισοπαλία στην Ουτρέχτη (video)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το τοπικό ντέρμπι, ανάμεσα σε Ουτρέχτη και Άγιαξ στο Γκάλγκενβαρτ για την 20η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το τοπικό ντέρμπι, ανάμεσα σε Ουτρέχτη και Άγιαξ στο Γκάλγκενβαρτ για την 20η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη καθεμία για διαφορετικό λόγο, ωστόσο σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα σε κακό αγωνιστικό χώρο, το τελικό αποτέλεσμα δείχνει να είναι δίκαιο.

Ο Άγιαξ έψαχνε το τρίποντο, ώστε να διατηρηθεί κοντά στην πρωτοπόρο Αιντχόφεν ενώ η Ουτρέχτη θέλει μια από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ο προπονητής του Άγιαξ, Τεν Χαχ, τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του ωστόσο δεν κατάφερε να την κερδίσει.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις. Στο 12ο λεπτό σωστά ακυρώθηκε γκολ για τους φιλοξενούμενους καθώς ο Χούντελαρ ήταν εκτεθειμένος. Ο Νέρες θέλησε να απειλήσει στο 35 αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερες ευκαιρίες σε σχέση με το πρώτο. Η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 84 όταν μετά από φάση διαρκείας ο Γιένσεν έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής στο σουτ του Κλάιφερτ.

Στα περίεργα του αγώνα, είναι η αποβολή του Γκέρτλερ ενώ ήταν στον πάγκο, καθώς δεν άφησε τον Κλάιφερτ να εκτελέσει το πλάγιο άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό στο τελικό 0-0.