«Αποχαιρέτησε» τον τίτλο ο Άγιαξ, ήττα από τη Φίτεσε (video)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ίσως το καλύτερο στην εφετινή Eredivisie, η Φίτεσε νίκησε με 3-2 τον Άγιαξ στο Άρνεμ και ουσιαστικά του «ψαλίδισε» και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ίσως το καλύτερο στην εφετινή Eredivisie, η Φίτεσε νίκησε με 3-2 τον Άγιαξ στο Άρνεμ και ουσιαστικά του «ψαλίδισε» και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς η βαθμολογική διαφορά του πλέον από την πρωτοπόρο Αιτχόφεν είναι στους 10 βαθμούς.

Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, 30 τελικές προσπάθειες (10 για την Φίτεσε, 20 για τον Άγιαξ) με την ομάδα του Άμστερνταμ να πληρώνει τις αμυντικές της αδυναμίες, παρά το γεγονός ότι διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκπληκτικό αριστερό σουτ του Φόορ στο 16ο λεπτό και στο 57΄ο Λίνσεν, επωφελήθηκε από το αβίαστο λάθος του Βέμπερ και πλάσαρε τον Ονανά για το 2-0.

Αμέσως μετά ο Έρικ τεν Χαγκ απέσυρε από το παιχνίδι τους Βέμπερ και Κλάιφερτ, βάζοντας τους Κασιέρα και Γιουνές, με αποτέλεσμα ο Άγιαξ να γίνει πολύ καλύτερος.
Δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του, ο Κασιέρα με ωραία κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και ένα λεπτό αργότερα ο Άγιαξ είχε δοκάρι με την άλλη αλλαγή τον Γιουνές. Αφού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε αυτή την φάση η ομάδα του Φρέισερ, δέχτηκε και άλλο γκολ στο 71΄ με κοντινή προβολή του Λίνσεν, ο 27χρονος που έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85΄με τον Ντε Γιονγκ. Πρώτη ήττα μετά από 14 παιχνίδια πρωταθλήματος για τον Άγιαξ, η Φίτεσε παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ με στόχο την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ.