Στο τέλος το ντέρμπι η Φίτεσε

Η Φίτεσε αναδείχτηκε θριαμβεύτρια του τοπικού ντέρμπι του Χέλντερλαντ στην Ολλανδία, επικρατώντας σε ένα δραματικό 3-2 της Ναϊμέγκεν εκτός έδρας για την όγδοη αγωνιστική της Eredivisie.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Λέερνταμ, αλλά η ΝEC κατάφερε να απαντήσει στο 33′ με τον Χεμλάιν.

Η ομάδα του Άρνεμ πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα με πέναλτι του Γιάνσεν στο 41′, για να έρθει δεύτερη απάντηση από τον Χίγκντον στο 86′ για τους γηπεδούχους!

Το ντέρμπι όμως δεν έμελλε να λήξει ισόπαλο, καθώς ο Λούκας Πιαζόν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

Η Φίτεσε βρίσκεται στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας, αλλά έχει και ένα ματς λιγότερο, ενώ η αντίπαλός της είναι στην τελευταία θέση του πίνακα και αγνοεί τη νίκη εδώ και 18 ματς πρωταθλήματος (πέντε ισοπαλίες)!