Το πάνω χέρι τα “σφυριά”

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-1 της Μπέρμιγχαμ και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του αγγλικού Λιγκ Καπ πήρε η Γουέστ Χαμ, που νίκησε 2-1 την Μπέρμιγχαμ. Στον ημιτελικό του “Άπτον Παρκ”, τα “σφυριά” προηγήθηκαν με τον Νομπλ στο 13΄, αλλά τα πράγματα πήραν άσχημη τροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μπέρμιγχαμ ισοφάρισε με τον Ρίτζγουελ στο 56′ και τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ομπίνα.

Η Γουέστ Χαμ, ωστόσο, βρήκε τον τρόπο και με γκολ του Κάρλτον Κόουλ στο 78′ πήρε τη νίκη και το προβάδισμα για την πρόκριση ενόψει του επαναληπτικού, που θα διεξαχθεί στο “Σεντ Άντριους” στις 26 Ιανουαρίου. Στον άλλο ημιτελικό της διοργάνωσης, που διεξάγεται την Τετάρτη, η Άρσεναλ αντιμετωπίζει την Ίπσουιτς.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ (Άβραμ Γκραντ): Γκριν, Σπέκτορ, Άπσον, Ριντ, Τόμκινς, Φομπέρ, Πάρκερ, Νομπλ (90′ Κόβατς), Πικιόν (74′ Κόουλ), Ομπίνα, Σιρς (74′ Χάινς)
ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ (Άλεξ ΜακΛις): Φόστερ, Ρίτζγουελ, Καρ, Τζόνσον, Νταν (46′ Μέρφι), Φέργκιουσον, Γκάρντνερ, Χλεμπ (83′ Μποσζούρ), Φαχί, Λάρσον (87′ Ζίγκιτς), Ζερόμ