Λειψία-Βόλφσμπουργκ 2-0, με άνεση στα ημιτελικά (hls)

Η Λειψία έσπασε το σερί της Βόλφσμπουργκ, η οποία μετρούσε 999 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ, νίκησε 2-0 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του DFB Pokal, όπου θα αντιμετωπίσει την Κίελ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν εμφατικά, αλλά ο Κάστελς είχε 2 εξαιρετικές επεμβάσεις. Η φάση που σημάδεψε το ματς έγινε στο 25′, όταν η Βόλφμπουργκ κέρδισε πέναλτι μέσω VAR, αλλά ο Βέγκχορστ γλύστρησε στην εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Λειψία ήταν αποφασισμένη για την πρόκριση και την πήρε με τη βοήθεια του Σόρλοτ που ήρθε από τον πάγκο και ουσιαστικά έφτιαξε και τα 2 γκολ. Το πρώτο από τον Πόουλσεν στο 63′, που σταμάτησε στα 999 λεπτά το σερί των “Λύκων” χωρίς να δεχτούν γκολ και το δεύτερο 2 λεπτά πριν το τέλος από τον Χουάνγκ που είχε περάσει και αυτός ως αλλαγή.

Πλέον στο δρόμο της Λειψίας για τον τελικό η “μικρή” Χολστάιν Κίελ.