Ντόρτμουντ – Ίνγκολσταντ 2-0: Με το ζόρι (hls)

Η κάτοχος του τροπαίου Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην ουραγό της δεύτερης κατηγορίας Ίνγκολσταντ αλλά προκρίθηκε με νίκη 2-0.

Τις δύο ομάδες χώριζαν 33 θέσεις στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Η Ντόρτμουντ δεύτερη στην Μπουντεσλίγκα και κάτοχος του τροπαίου και η Ίνγκολσταντ ουραγός στην δεύτερη κατηγορία. Για ένα ημίχρονο όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και κράτησαν το 0-0.

Οι γηπεδούχοι άτυχοι στις λίγες στιγμές που βρήκαν. Είχαν δύο δοκάρια με τους Μπέλιγχαμ (27′) και Τίγκες (52′).

Ο Μάρκο Ρόζε πήγε σε αλλαγές στο 71ο λεπτό έριξε στο γήπεδο τους Ρόις και Αζάρ και ένα λεπτό μετά δικαιώθηκε

Ένα λεπτό μετά ο Αζάρ άρχισε και τελείωσε την φάση για να σημειώσει το 1-0 από ασίστ του Μπραντ (72′) και εννέα λεπτά αργότερα τελείωσε και την πρόκριση πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ πάλι, από ασίστ του Μπραντ για το 2-0 (81′).

Ντόρτμουντ (3/4/3) : Χιτς – Τσαν, Χούμελς (83′ Ακάντζι), Πόνγκρατσιτς – Μενιέ (71′ Αζάρ), Μπέλιγχαμ, Βιτσέλ, Βολφ (86′ Πάσλακ) – Μπραντ (87′ Κνάουφ), Ρεϊνιέρ, Τίγκες (71′ Ρόις)

Ίνγκολσταντ (5/4/1) : Μπούντιτς – Χάινλοτ, Ρέζελερ, Άντονιτς, Κέλερ, Γκάους – Ρελ, Λίνζμαγερ (81′ Νόιμπεργκερ), Πράιζινγκερ, Κάγια (71′ Μπίμπλιγια) – Στέντερα (81′ Κούτσκε)