«Κάζο» για τη Μονακό, στο… νήμα Λυών και Παρί

Μετά τον αποκλεισμό από το Europa League, η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ, έφαγε νέα «σφαλιάρα», καθώς ηττήθηκε 3-0 από τη Μπορντό και έμεινε εκτός συνέχειας του Γαλλικού Κυπέλλου. Πέρασαν στο τέλος Λυών, Παρί.

Οι Γιρονδίνοι που παραπαίουν στο πρωτάθλημα, άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Ούνας, ενώ στο 57’ ο Ρολάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έβαλε γερά τις βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.  Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Σαϊβέ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη – πρόκριση της Μπορντό.

Το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης «τσέκαρε» και η Λυών, η οποία επιβλήθηκε 2-1 της Τουρ χάρη στα γκολ του Μποβέ, το δεύτερο μάλιστα πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Η Παρί Σεν Ζερμέν αν και αγχώθηκε, έκαμψε την αντίσταση της Σεντ Ετιέν και με γκολ του Καβάνι στο 86’ πήρε τη νίκη (1-0) και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά του Γαλλικού Κυπέλλου.

Τέλος, αγχωτική ήταν και η πρόκριση της Μαρσέιγ. Η ομάδα του Μίτσελ αν και προηγήθηκε με 3-1 της Μπουργκ εκτός έδρας στο 75’, είδε τον Μπουσαχά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να μειώνει σε 3-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο και η Μαρσέιγ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Γαλλικού Κυπέλλου.