Της… έκλεισε το σπίτι

Η Λάτσιο αν και έπαιζε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, νίκησε (1-0) τη Μίλαν για δεύτερη φορά σε διάστημα τριών ημερών, αυτή τη φορά για το Κύπελλο Ιταλίας μέσα στο «Σαν Σίρο» και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι «χτίζει»… πελατειακές σχέσεις με τη Μίλαν, αφού τρεις μέρες μετά την τριάρα (3-1) στο πρωτάθλημα, επικράτησε ξανά των «ροσονέρι» και τους πέταξε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι δεν εμφανίστηκε σχεδόν καθόλου στο γήπεδο στο πρώτο 45λεπτο και στο 38ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπίλια (χέρι του Αλμπερτάτσι στην περιοχή).

Στο 45′ η κατάσταση «στράβωσε» λίγο για τη Λάτσιο, καθώς ο Τσάνα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η Μίλαν όπως ήταν φυσικό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και βγήκε μπροστά για να ψάξει την ισοφάριση, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 0-2 με τον Κεϊτά, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Μίλαν ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο γήπεδο και στο 94′ σκόραρε με τον Τσέρτσι, όμως το γκολ του σωστά ακυρώθηκε και η Λάτσιο πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.