Αταλάντα – Σασουόλο 3-1: Σόου από Μιραντσούκ και Ντε Κέτελαρ (highlights)

Με τους Μιραντσούκ και Ντε Κέτελαρ να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο η Αταλάντα προκρίθηκε στους οκτώ του Κόπα Ιτάλια με το 3-1 απέναντι στην Σασουόλο. Επόμενος αντίπαλος η Μίλαν.

Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις ποιοτικότερες ευκαιρίες και πήραν το προβάδισμα δίκαια με τον Ντε Κέτελαρ (24′).

Ό,τι καλο έκανε η Σασουόλο, το έκανε με αντεπιθέσεις από απροσεξίες των γηπεδούχων αλλά δεν απείλησε τον Μούσο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τον φανταστικό Μιραντσούκ να δημιουργεί και να εκτελεί έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο.

Ο Ρώσος έδωσε την ασίστ για το 2-0 του Ντε Κέτελαρ (63′) ενώ σκόραρε ο ίδιος για το τελικό 3-0 (71′).

Στις καθυστερήσεις μείωσε ο Μπόλοτσα με ατομική προσπάθεια στο τελικό 3-1.

Η φάση του αγώνα πάντως ήταν το δοκάρι με το τακουνάκι του Ρώσου (56′) ενώ οι μπεργκαμάσκι έχασαν πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Στην οκτάδα αντίπαλος της ομάδας του Γκασπερίνι η Μίλαν.

Αταλάντα: Μούσο – Σκαλβίνι (74′ Κόουπμαϊνερς), Τζιμσίτι, Κολασίνατς (81′ Παλομίνο) – Χολμ, Ντε Ρόουν, Έντερσον, Τζαπακόστα – Πάσαλιτς (74′ Μουριέλ) – Μιραντσούκ (87′ Τζόρτεα), Ντε Κέτελαρ (74′ Σκαμάκα)

Σασουόλο: Κράνιο – Τρεσόλντι, Φεράρι, Βίτι (46′ Τόλιαν) – Μισόρι, Λιπάνι (85′ Τόρστβεντ), Μπαϊράμι (75′ Μπόλοτσα), Καστιγέχο (75′ Λοριεντέ), Σέιντε (75′ Σέιντε) – Βολπάτο, Μουλατιέρι