Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας: «Ασημένιος» ο Ντούσκος (videos)

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλήμα κωπηλασίας ανέβηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά ο Στέφανος Ντούσκος.

Οπως στο Μόναχο το 2022 αλλά και στο Μπλεντ της Σλοβενίας την προηγούμενη χρονιά, ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο κατέκτησε και φέτος, στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας, το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ, ύστερα από μάχη με τον Ολιβερ Τσάιντλερ.

Ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε σε 7:41.36, έναντι 7:38.47 του Γερμανού, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Την τρίτη θέση πήρε ο Λιθουανός Γκιέντριους Μπιελιάουσκας με 7:43.35.

Στο διπλό σκιφ ανδρών, οι Νίκος Χωλόπουλος και Γιάννης Καλανδαρίδης κατετάγησαν έκτοι με χρόνο 7:03.70, στην παρθενική συμμετοχή τους σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η ελληνική αποστολή επιστρέψει στη χώρα μας με τρία ασημένια μετάλλια από τον Ντούσκο, τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου (δίκωπος) και τις Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού (διπλό σκιφ ελ. βαρών).