Παλμέιρας – Φλαμένγκο 2-1: Δεύτερο σερί Λιμπερταδόρες ο Περέιρα! (hls)

Η Παλμέιρας νίκησε 2-1 τη Φλαμένγκο στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες που έγινε στο Μοντεβίδεο και κατέκτησε το τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία της και δεύτερη συνεχόμενη!

Και στις δύο σερί κατακτήσεις, στον πάγκο της «Βερντάο» είναι ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ Αμπέλ Φερέιρα, με την ομάδα του Σαο Πάουλο να γίνεται η πιο επιτυχημένη εκπρόσωπος της Βραζιλίας στον θεσμό.

Η Παλμέιρας άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό όταν ο Βέιγκα τελείωσε μία γρήγορη αντεπίθεση.

Η Φλαμένγκο όμως απάντησε με σουτ του Μπαρμπόσα στο 72ο λεπτό, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί τη λύση έδωσε μία αλλαγή του Φερέιρα, ο Ντέιβερσον, ο οποίος μπήκε στο ματς με την έναρξη του έξτρα τριαντάλεπτου και σκόραρε στο 95ο λεπτό, κλέβοντας την μπάλα από τον απρόσεκτο αμυντικό της Φλαμένγκο Περέιρα.

Παλμέιρας (Φερέιρα): Ουέβερτον – Μάικε (108′ Μενίνο), Γκόμεζ, Γκαρσία, Πικέρες (113′ Μέλο) – Ντανίλο (70′ Kαρέιρο) – Ζε Ράφαελ (82′ Mπαρμπόσα), Ντούντου (77′ Γουέσλι), Βέιγκα (90′ Βέιγκα), Σκάρπα – Ρόνι.
Φλαμένγκο (Γκάουτσο): Άλβες – Ίσλα (79′ Μαετουζίνιο), Κάιο, Ντ. Λουίζ, Φ. Λουίς (32′ Ρενέ) – Αράο, Περέιρα (111′ Πέδρο) – Ριμπέιρο (63′ Μάικελ), Ντε Αρασκαέτα (111′ Βιτίνιο), Ενρίκε (90′ Ενρίκε) – Μπαρμπόσα.