Η Μαδρίτη έχει τη «βασίλισσα» της!

Η Ρεάλ επικράτησε για δεύτερη φορά της Ατλέτικο μέσα σε διάστημα έξι ημερών, αυτή τη φορά με σκορ 2-0 στο «Βιθέντε Καλντερόν», προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά πως στη Μαδρίτη αυτή είναι το αφεντικό.

Οι «Μερέγχες» με το αβαντάζ του πρώτου αγώνα (3-0) και με την παράδοση με το μέρος τους, μπήκαν σοβαροί στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, οκτώ λεπτά αργότερα η Ρεάλ, με τον ίδιο τρόπο κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της και πάλι με τον Ρονάλντο και να «σφραγίσει» την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Ντελ Ρέι.

Στον μεγάλο τελικό η «βασίλισσα» θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 19ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της, πιθανότατα κόντρα στην Μπαρτσελόνα, η οποία την Τετάρτη αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, έχοντας αβαντάζ δύο τερμάτων από τον πρώτο αγώνα (2-0).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης: Αρανθουμπία, Μιράντα, Αλντερβάιρελντ, Ινσούα, Μανκίγιο (46′ Χουανφράν), Μάριο Σουάρεθ, Κόκε, Ντιέγκο (46′ Αντριάν), Σόσα, Κριστιάν Ροδρίγκες, Ραούλ Γκαρθία (60′ Γκάμπι)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Βαράν, Σέρχιο Ράμος (46′ Νάτσο), Καρβαχάλ, Αρμπελόα, Ιγιαραμέντι, Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς (67′ Καζεμίρο), Ισκο, Κριστιάνο Ρονάλντο (75′ Χεσέ), Μπέιλ.