Ολική επαναφορά από Χιλή (vid)

Η πρώτη αγωνιστική του Κόπα Αμέρικα ολοκληρώθηκε με τη Χιλή να γλιτώνει την έκπληξη, 2-1 το Μεξίκό.

Η πρώτη αγωνιστική του Κόπα Αμέρικα ολοκληρώθηκε με τη Χιλή να γλιτώνει από την έκπληξη…

Το Μεξικό αν και με σύνθεση ανάγκης, έδειξε πως δεν ταξίδεψε στην Αργεντινή για τουρισμό. Το σύνολο του Λουίς Φερνάντο Τένα πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα, ωστόσο στην επανάληψη η Χιλή πάτησε γκάζι και έφτασε στην ανατροπή του σκορ και στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Ο 19χρονος, Νέστορ Αραούχο (40′) με κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ της Χιλής και έβαλε την ομάδα του οδηγό στο σκορ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του Μεξικού στο παιχνίδι.

Η Χιλή στο έφτασε στην ισοφάριση με τον Κοντρέρας να έχει μεγάλη συμμετοχή στο γκολ που πέτυχε ο Παρέδες. Ο άσος του ΠΑΟΚ προωθήθηκε σε κόρνερ της ομάδας του και από δικό του γύρισμα ο Παρέδες που είχε έρθει από τον πάγκο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-1.

Η ολική ανατροπή του σκορ ήρθε έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Φερνάντες σέντραρε και ο Βιδάλ με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.