Πρέστον-Μπρίστολ Σίτι 1-0: Νίκη με πέναλτι για τους γηπεδούχους (hls)

Η Πρέστον επικράτησε με 1-0 στο «Ντιπντέϊλ» της Μπρίστολ Σίτι στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Championship.

Οι γηπεδούχοι έμειναν αήττητοι στην έδρα τους κόντρα στην Μπρίστολ για 15ο ματς μετρώντας 9 νίκες και 6 ισοπαλίες.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 20ο λεπτό όταν ο Σινκλέρ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μουρ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόνσον που νίκησε τον Μπέντλεϊ για το 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πρέστον ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή και δεν απειλήθηκε ούτε μια φορά από τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη η Μπρίστολ Σίτι μπήκε δυνατά και δημιούργησε ευκαιρίες αλλά ο τερματοφύλακας της Πρέστον Ντέκλαν Ράντ είπε «όχι» στον Ο’ Ντάουντα στο 55’ και το 86’ αλλά και σε κεφαλιά του Σεμένιο στο 55’.

Οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία με πλασέ του Ρις στο 91’ που έβγαλε ο Μπέντλεϊ σε κόρνερ για να κάνουν το 2-0 και να σφραγίσουν τη νίκη τους.