Ντέρμπι-Λιντς 1-3: Με τον αέρα της πρωταθλήτριας… (vid)

Η Λιντς επικράτησε με σκορ 3-1 της Ντέρμπι Κάουντι, στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της στην Championship.

Η πρωταθλήτρια Λιντς η οποία επιστρέφει στην Premier League μετά από δεκαέξι χρόνια ολοκλήρωσε τις εκτός έδρας υποχρεώσεις της στην Championship με νίκη, απέναντι στη Ντέρμπι Κάουντι, η οποία πέρυσι την είχε αποκλείσει στα play-offs ανόδου.
Με επτά αλλαγές στην αρχική σύνθεση η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα άρχισε το παιχνίδι καλύτερα από τα “κριάρια”, ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποίησει το συγκερικριμένο γεγονός και να το μετατρέψει σε προβάδισμα.

Εν αντιθέσει με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια ήταν η ομάδα του Φιλίπ Κοκού αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κρις Μάρτιν στο 54ο λεπτό.

Η Λιντς ισοφάρισε μόλις δύο λεπτά αργότερα με τον πολυτιμότερο της αναμέτρησης και ηγέτη της φέτος, Πάμπλο Ερνάντες, συνέχισε να κυριαρχεί και πήρε προβάδισμα στο 75ο λεπτό με τον Τζέιμι Σάκλετον να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της καριέρας του.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Κλαρκ στο 84ο λεπτό.