Μπρίστολ-Σέφιλντ 1-2: Νίκη-ανάσα για τις «κουκουβάγιες» (vid)

Οι ελπίδες της Μπρίστολ για συμμετοχή στα πλέι οφ ανόδου, μειώθηκαν ακόμη περισσότερο σήμερα, μετά την 5η ήττα στους 7 τελευταίους αγώνες της.

Πολύ καλύτερη η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, επικράτησε 2-1 μέσα στο «Άστον Γκέιτ» και απομακρύνθηκε 10 βαθμούς από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Η ομάδα του Γκάρι Μονκ, προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Γουίκαμ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέρφι.

Στη συνέχεια έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού, απέναντι σε μία εντελώς ακίνδυνη Μπριστολ, που παρά την κρισιμότητα του αγώνα παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων.

Η Σέφιλντ σκόραρε για 2η φορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν πάλι από κόρνερ του Μέρφι, οι αμυντικοί της Μπρίστολ δεν απομάκρυναν τη μπάλα και ο Λουόνγκο με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαέμπα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 69ο λεπτό με την κοντινή κεφαλιά του Γουέλς.

Για να έχει ελπίδες συμμετοχής στα πλέι οφ, θα πρέπει τώρα η ομάδα του Λι Τζόνσον να νικήσει τα δύο επόμενα παιχνίδια που ακολουθούν, επίσης με τους ανταγωνιστές για τα πλέι οφ, Νότιγχαμ και Κάρντιφ.