Αύξησε τη διαφορά της στην κορυφή η Γουλβς

Ένα γκολ του Λέο Μπονατίνι στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για την Γουλβς ώστε να νικήσει 1-0 την Μπέρμιγχαμ στο Σεντ Άντριους.

Οι Λύκοι με αυτή τη νίκη, 6η στη σειρά, αύξησαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Κάρντιφ στους 4 βαθμούς, 47 έναντι 43.

Η Μπέρμιγχαμ έχει σκοράρει μόλις 10 φορές στο πρωτάθλημα και απέναντι στους πρωτοπόρους είχε ελάχιστες φάσεις για να απειλήσει τον Ρούντι, ο οποίος πέρασε ένα από τα πλέον ήσυχα βράδια της καριέρας του.

Ο Μπονατίνι σε φάση διαρκείας στο 9 ήταν αυτός που έγραψε το  0-1 με το 12ο γκολ του στα σαιζόν κι αν δεν ήταν ο γκολκίπερ της Μπέρμιγχαμ, ο Στοκντέιλ, που είχε εντυπωσιακές επεμβάσεις, το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις.

Εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς της Γουλβς ο Ντιόγκο Ζότα, παίκτης από τον οποίο ξεκινούσε κάθε επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Πλέον μετά και από αυτή την ήττα η Μπέρμιγχαμ βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 16 βαθμούς, 2 περισσότερους από Μπέρτον και Σάντερλαντ.