Μπόρνμουθ-Μπρέντφορντ 1-0: Προβάδισμα για τους «Τσέρις» (hls)

Η Μπόρνμουθ νίκησε με 1-0 την Μπρέντφορντ στο «Βαϊτάλιτι» για τον πρώτο αγώνα των μεταξύ τους play offs της Championship.

Έτσι οι «Τσέρις» πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του «Γουέμπλεϊ», με τις δύο ομάδες να συναντώνται εκ νέου στις 22 του μήνα στο «Κομιούνιτι».

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες, ενώ είχαν και δοκάρι στο 18’ σε προσπάθεια απομάκρυνσης σέντρας του Κέλι από τον Νόργκααρντ.

Στην επανάληψη πήραν αυτό που άξιζαν στο 55’ όταν σε αντεπίθεση ο Μπρουκς βρήκε τον Νταντζούμα που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ράγια για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Μπρέντφορντ πήρε τα ηνία του ματς, πίεσε κι έχασε πολλές ευκαιρίες με κορυφαία όλων στο 78’ όταν μετά από γύρισμα του Νόργκααρντ ο Μ’ Μπεουμό σε κενή εστία πλάσαρε άουτ.