Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-3: Γκιρασί λαμπρός την οδηγεί (highlights)

O Σερού Γκιρασί συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τη Στουτγκάρδη στο Champions League.

Ο διεθνής επιθετικός από τη Γουινέα, μετά το χατ τρικ που είχε πετύχει απέναντι στη Βόλφσμπουργκ στο ματς του πρώτου γύρου, σκόραρε άλλες δύο φορές και οδήγησε τους Σουηβούς στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-1, σε μία αφιλόξενη έδρα τα προηγούμενα χρόνια, με μόλις μία νίκη στα προηγούμενα 14 παιχνίδια στο “Volkswagen Arena”.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις, η Στουτγκάρδη εκμεταλλεύτηκε την εκτελεστική δεινότητα του Σερού Γκιρασί και πήγε προηγούμενη στο σκορ στα αποδυτήρια. Αφού στο 11ο λεπτό είχε απειλήσει ο Βάγκνομαν, τρία λεπτά αργότερα Ο Φούριχ βρήκε ωραία τον Μίτελσταντ και ο 26χρονος μπακ-χαφ βρήκε με ωραία σέντρα τον Γκριρασί, με τον διεθνή από τη Γουινέα και δεύτερο σκόρερ της Bundesliga να σκοράρει με ωραία κεφαλιά, φτάνοντας τα 19 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Στην πρώτη φάση του 2ου ημιχρόνου, οι “λύκοι” ισοφάρισαν με τον Μέλε, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Δανός μπακ, ανέτρεψε τον Μιγιό και ο Γκιρασί ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, φτάνοντας τα 20 τέρματα στο πρωτάθλημα. Στο 77ο λεπτό ο Βάγκνομαν σκόραρε με ωραίο αριστερό σουτ, για να γράψει το τελικό 2-3 ο Νμέτσα στο 83΄στην τελευταία φάση του αγώνα.