Μπάγερν Μ. – Γκλάντμπαχ 3-1: Ανατροπή πριν το ντέρμπι τίτλου (highlights)

Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε, αλλά η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε τρία γκολ (3-1) ανέτρεψε την κατάσταση μία «στροφή» πριν από το ντέρμπι με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν (10/02, 19:30, NS).

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 3-1 τη Γκλάντμπαχ για την 20η αγωνιστική της Bundesliga. Στο 35′ ο Ελβέντι «σόκαρε» την «Αλιάντς Αρένα» ανοίγοντας το σκορ, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Πάβλοβιτς έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ της ισοπαλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί ήταν πιο αποτελεσματικοί, ο Χάρι Κέιν βρήκε δίχτυα στο 70‘ και έφτασε τα 24 γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό ο Ντε Λιχτ.

Την επόμενη αγωνιστική η πρωταθλήτρια Γερμανίας ταξιδεύει στο Λεβερκούζεν για την αναμέτρηση με τη Μπάγερ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 50 βαθμούς, ενώ στο «ρετιρέ» της Bundesliga η Μπάγερ του Τσάμπι Αλόνσο έχοντας προβάδισμα δύο βαθμών.