Bundesliga: Η εικόνα της 15η αγωνιστικής (videos)

"Γκέλα" για Ντόρτμουντ, νίκες για Λειψία και Βόλφσμπουργκ είχε το... μενού της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga

“Γκέλα” για Ντόρτμουντ, νίκες για Λειψία και Βόλφσμπουργκ είχε το… μενού της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga

Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-1

Η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να φύγει με νίκη από το Άουγκσμπουργκ για τη 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ερμεντίν Ντεμίροβιτς, όμως στη συνέχεια η Μπορούσια ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ντόνιελ Μάλεν ισοφάρισε στο 35ο λεπτό για το τελικό 1-1.

Μάιντς – Χάιντενχαϊμ 0-1

Η Χάιντενχαϊμ επικράτησε 1-0 της Μάιντς εκτός έδρας και την άφησε πίσω στο βαθμολογικό πίνακα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάρβιν Πίρινγκερ στο 12΄’.

Ντάρμσταντ – Βόλφσμπουργκ 0-1

Η Βόλφσμπουργκ πανηγύρισε τη νίκη εκτός έδρας καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Ντάρμσταντ.

Aν και η Βόλφσμπουργκ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 27ο λεπτό πήρε την νίκη απέναντι στην Ντάρμσταντ με γκολ του ο Λόβρο Μάγιερ στο 63′.

Μπόχουμ – Ουνιόν Βερολίνου 3-0

Άνετη νίκη της Ουνιόν Βερολίνου η οποία επικράτησε με τρία γκολ επι της Μπόχουμ .

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ασάνσο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ενώ ο Πασιένσια διπλασίασε τα τέρματα της Μπόχουμ στο 54′. Ο Στρόγκερ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 74′.

Λειψία – Χόφενχαϊμ 3-1

Η Λειψία επιβλήθηκε με 3-1 της Χόφενχαϊμ και προσπέρασε τη Στουτγκάρδη.

Η Λειψία πήρε την νίκη απέναντι στη Χόφενχαϊμ και με το 3-1 στη “Ρεντ Μπουλ Αρένα” για τη 15η αγωνιστική της Bundesliga προσπέρασε τη Στουτγκάρδη στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Λούκας Κλόστερμαν άνοιξε το σκορ και ο Οζάν Καμπάκ ισοφάρισε στο 42′. Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ στο 70′ και ο Μοαμέντ Σιμακάν τέσσερα λεπτά αργότερα χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Γκλάντμπαχ – Βέρντερ Βρέμης 2-2

Ισόπαλη (2-2) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ο Μπορέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 7′ αλλά χάρη στα δύο τέρματα (45′ και 49′) του Ριτζ η Μπορούσια γύρισε τούμπα το ματς. Η ομάδα από τη Βρέμη ωστόσο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα αφού με τον Ντουκς στο 76′ έσωσε τον βαθμό. Στην 11η θέση της Bundesliga η Γκλάντμπαχ, στηn 14η η Βέρντερ.