Γκλάντμπαχ – Μπ. Μονάχου 1-2: Γλίτωσε την «γκέλα» με ανατροπή στο 87′ (highlights)

Με γκολ του Ματίς Τελ στο 87΄, η Μπάγερν «έσπασε» τη δυσμενή παράδοση, νίκησε 2-1 την Γκλάντμπαχ και πέτυχε το «3 στα 3» στην αρχή της Bundesliga.

Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ιτακούρα στο 30ο λεπτό, αλλά πίεσαν, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και έφτασαν στην ανατροπή. Ο Σανέ ισοφάρισε στο 58΄ και τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα ο Τελ, ο οποίος μπήκς στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στη θέση του Γκορέτσκα. Στο 87ο λεπτό με κεφαλιά από σέντρα του Κίμιχ, χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Τόμας Τούχελ και την κράτησε στην κορυφή, μαζί με τη Λεβερκούζεν. Η Μπάγερν βρίσκεται στο «ρετιρέ» της βαθμολογία μαζί με την Μπάγερ, έχοντας εννέα βαθμούς. Αντίθετα η Γκλάντμπαχ μετρά μόλις μία ισοπαλία στην πρεμιέρα του γερμανικού πρωταθλήματος και δύο ήττες, τα αποτελέσμα αυτά τη φέρνουν στην 15η θέση με μόλις ένα βαθμό.