Μπάγερν Μ. – Λειψία 1-3 : Πλεονέκτημα… Ντόρτμουντ (hls)

Η Λειψία νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Μόναχο την Μπάγερν. Επικράτησε 3-1 και η Ντόρτμουντ έχει πλεον πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Μονόλογος το πρώτο ημίωρο για την Μπάγερν Μονάχου. Σκόραρε και προηγήθηκε δίκαια με τον Γκνάμπρι (25).

Η Λειψία ξύπνησε μετά το ημίωρο και ανάγκασε σε δύο επεμβάσεις τον Ζόμερ. Μπροστά στο ημίχρονο οι Βαυαροί δίκαια.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, με αντεπίθεση η Λειψία ισοφάρισε με τον Λάιμερ (64′) και μέχρι το τέλος ήταν σαφέστατα ανώτερη για να φτάσει δίκαια στην πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Μόναχο.

Σκόραρε άλλα δύο τέρματα με πέναλτι του Ενκουνκού (76′) και του Σόμποζλαϊ (86′) για να φτάσει στην νίκη με 3-1 δίκαια.

Μπάγερν Μ. : Ζόμερ – Μαζράουι (Μανέ), Παβάρ, Ντε Λιχτ, Κανσέλο (Ούπαμεκανό) – Γκορέτσκα (Χράφενμπερχ), Κίμιχ – Γκνάμπρι (Σανέ), Μουσιάλα, Κομάν (Τελ) – Μίλερ

Λειψία : Μπλάσβιχ – Σιμακάν (Χενριχς), Ορμπάν, Γκβάρντιολ (Κλόστερμαν), Χάλστενμπεργκ – Σόμποζλαϊ, Λάιμερ, Αϊνταρά (Καμπλ), Όλμο (Ντιαλό) – Ενκουνκού, Σίλβα (Φορσμπέργκ)