Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ 2-1: Νίκησε, ανάσανε και αισιοδοξεί (vids)

Την τρίτη της νίκη στη φετινή Bundesliga σημείωσε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ και ανάσανε βαθμολογικά.

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη επί της Γκλάντμπαχ μετά τον Δεκέμβριο του 2006 σημείωσε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 2-1 στο “Vonovia Stadion” για την 14η αγωνιστική.

Μετά τη χαμένη ευκαιρία του Λαμπρόπουλου στο 3′, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό όταν από την κάθετη του Φέρστερ, ο Αντβί Αντέι βρέθηκε απέναντι από τον Ολσόβσκι για να κάνει το 1-0. Γκολ που αρχικά ακυρώθηκε, αλλά η απόφαση άλλαξε μετά από επέμβαση του VAR.

Στο 12ο λεπτό, η Μπόχουμ έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Ελβέντι να κάνει ολέθριο λάθος και τον Φιλ Χόφμαν να κλέβει τη μπάλα και να πλασάρει σε κενή εστία.

Στο δεύτερο μέρος η Γκλάντμπαχ έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 62′ με τον Πλεά, έπειτα από αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων να διώξει τη μπάλα από την περιοχή της.

Με τη νίκη αυτή η Μπόχουμ έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ η Γκλάντμπαχ που δεν έχει νίκη εκτός έδρας σε 7 ματς έμεινε στους 19.

Ο Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ ο Σταφυλλίδης πέρασε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.