Αυτοκτόνησε η Βέρντερ, «4αρα» η Στουτγκάρδη

Σαν σίφουνας πέρασε η Στουτγκάρδη από την έδρα της Μπραουνσβάιγκ την οποία και συνέτριψε με 4-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Γερμανικού πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας σημαντικά στο βαθμολογικό πίνακα της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 40′ με τον Ιμπίσεβιτς για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 50′ με το γκολ του Μαξίμ. Στο 76ο λεπτό ο Τραορέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 και ο Χάρνικ στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 0-4 υπέρ της Στουτγκάρδης η οποία βρίσκεται πλέον στην 6η θέση με 10 βαθμούς.

Νωρίτερα χρονικά η Βέρντερ παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στην Νυρεμβέργη και ενώ είχε προηγηθεί με 2-0 στο 34ο λεπτό. Το αυτογκόλ του Νταμπανλί στο 8ο λεπτό και το γκολ του Ελία στο 34′ έδωσαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων στην ομάδα της Βρέμης.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και αρχικά μείωσαν σε 2-1 στο 44ο λεπτό με τον Κιγιοτάκεκαι στη συνέχεια με το γκολ του Ντρμιτς στο 53′ εφεραν το ματς στα ίσια(2-2).

Ο Ελία με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 66′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Βέρντερ με 3-2  για να διαμορφώσει το τελικό 3-3, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χλούσεκ.