Νίκη – ανάσα για το Αμβούργο

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε το Αμβούργο, το οποίο επικράτησε 2-1 της Νυρεμβέργης για την 25η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα με Βέρντερ Βρέμης και Άιντραχτ επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το Αμβούργο άνοιξε το σκορ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καλιάνογλου και έξι λεπτά αργότερα βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στο αυτογκόλ του Φράντζ. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να
μειώσουν σε 2-1 με τον Ντρίμιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στη 14η θέση της Μπουντεσλίγκα, σε ισοβαθμία με τη Νυρεμβέργη.