Νιγηρία – Σουδάν 3-1: Έκανε το καθήκον της και προκρίθηκε στους “16” του Κόπα Άφρικα

Η Νιγηρία με τους Τσουκουέζε, Αγουονίγι και Σάιμον να χρίζονται σκόρερς επικράτησε με 3-1 επί του Σουδάν και γίνεται η τρίτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τους "16" του Κόπα Άφρικα.

Τη δεύτερη της νίκη στον 4ο όμιλο έκανε η Νιγηρία. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το 3-1 επί του Σουδάν πέρασαν στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα, όπως έχουν κάνει ήδη Καμερούν και Μαρόκο.

Το προβάδισμα στην αναμέτρηση πήρε η Νιγηρία με τον Σάμουελ Τσουκουέζε μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα. Ο Τάιγουο Αγουονίγι διπλασίασε τα τέρματα στο 45′ και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Μόουζες Σάιμον πέτυχε γρήγορα το 3-0 μόλις στο 46ο λεπτό. Το Σουδάν κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με τον Γουαλιελντίν Κεντρ από την άσπρη βούλα στο 70′.

Η Νιγηρία πήρε το “εισιτήριο” για τους “16” του Κόπα Άφρικα και παραμένει πρώτη στον 4ο όμιλο με 6 βαθμούς. Το Σουδάν είναι στην 3η θέση μόλις με ένα βαθμό.

Η Βαθμολογία του ομίλου:

1. Νιγηρία 6
  2. Γουινέα Μπισάου 1*
  3. Σουδάν 1
  4. Αίγυπτος 0*

*Η Γουινέα Μπισάου και η Αίγυπτος έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, καθώς θα αναμετρηθούν το Σάββατο (15/1, 21:00).