Χέρτα Β. – Έλβερσμπεργκ 5-1: Με ξέσπασμα στο β’ (highlights)

Η Χέρτα Β. συνέτριψε την Έλβερσμπεργκ με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και χατ - τρικ του Νιντερλέχνερ.

Η ομάδα του Βερολίνου, επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις ισοπαλίες και ανέβηκε στην όγδοη θέση της 2ης Bundesliga, στην έκτη έμειναν οι νεοφώτιστοι, επιστρέφοντας στις ήττες μετά από δύο αγωνιστικές.

Η Έλβερσμπεργκ ξεκίνησε δυνατά, πετυχαίνοντας γκολ με τον Βάνερ, που δεν μέτρησε όμως για χέρι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με Στοκ και Φελχάουερ, αλλά οι πρωτευουσιάνοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 12′, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο στόπερ Γκέχτερ, βρέθηκε στη μικρή περιοχή και σκόραρε από κοντά.

Στο 15′ όμως, η Έλβερσμπεργκ κατάφερε να ισοφαρίσει με ωραίο σουτ του Γιάκομπσεν εκτός περιοχής.

Η Χέρτα ωστόσο, πήρε δεύτερη φορά το προβάδισμα στο 23ο λεπτό, με προσπάθεια του Νιντερλέχνερ.

Οι φιλοξενούμενοι, έχασαν ευκαιρίες για το 2-2 στο τέλος του ημιχρόνου με τους Φάιλ, Στοκ και Βάνερ, όμως δεν τα κατάφεραν και στο β’, η Χέρτα σε τρεις τελικές πέτυχε ισάριθμα γκολ, εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Στο 61΄, ο Νιντερλέχνερ πήρε την πάσα του Κένι και έκανε το 3-1, ενώ στο 67′, πέτυχε και τρίτο γκολ, μετά από πάσα του Καρμπόβνικ, που είχε μπει στο ματς ως αλλαγή.

Το τελικό 5-1 έκανε στο 71ο λεπτό ο Κένι με ωραίο σουτ.

Xέρτα Β. (Π. Ντάρνταϊ): Ερνστ – Κένι, Γκέχτερ, Κεμπφ (46′ Καρμπόβνικ), Ζέιφαουκ – Κλέμενς, Μ. Ντάρνταϊ – Σέρχαντ (81′ Κρίστενσεν), Νιντερλέχνερ (73′ Χουσέιν), Ρέεζε (73′ Βίνκλερ) – Ταμπάκοβιτς (59′ Πρέβλιακ).
Έλβερσμπεργκ (Στέφεν): Κρίστοφ – Βαντερμέρς (46′ Σαχίν), Γέκελ, Κόνραντ, Νόιμπαουερ – Φελχάουερ, Γιάκομπσεν – Φάιλ (85′ Πίνκερτ), Βάνερ (76′ Ζίκερ), Ρόχελτ (69′ Μπογιαμπά) – Στοκ (69′ Κοφί).