Γκρόιτερ Φίρτ – Πάντερμπορν 5-0: Περίπατος στην πρεμιέρα (highlights)

Η αποβολή στο 8' για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτή που άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης κάνοντας το έργο των πράσινων πιο εύκολο.

Η Γκρόιτερ Φιρτ μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν, καθώς σκόρπισε την Πάντερμπορν με 5-0 στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα 2. Το τριφύλλι ήταν τυχερό καθώς μόλις στο 8ο λεπτό η Πάντερμπορν έμεινε με 10 παίκτες, καθώς μέσω του VAR η αρχική κίτρινη κάρτα στον Μουσλίου αναβαθμήστικε σε κόκκινη για μαρκάρισμα στον Σρμπένι, που έγινε και αναγκαστική αλλαγή.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 35ο λεπτό με τον Σουηδό Χργκότα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, ενώ στο 43 έκαναν το 2-0 με σκόρερ τον Λεμπερλέ. Στο έξτρα χρόνο του πρώτου μέρους ήρθε και το τρίτο γκολ και πάλι από τα πόδια του Χργκότα.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμενει του ίδιο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν άλλα δύο γκολ με τον Σιέμπ στο 65ο λεπτό και τον Μιχάλτσκι στο 77ο λεπτό και ελάχιστα δευτερόλεπτα από την είσοδό του στο γήπεδο.