Νυρεμβέργη-Πάντερμπορν 2-1: Τρίποντο και “άλμα” 6 θέσεων στη βαθμολογία (hls)

Η Νυρεμβέργη με 2 γκολ του Ντούα, επικράτησε 2-1 της Πάντερμπορν και ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη, υποχρέωνοντας την αντίπαλό της στην 4η διαδοχική της ήττα.

Το ματς “ζωντάνεψε” μετά το 30′ όταν ο Γιούστβαν είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους. 6 λεπτά αργότερα με ωραίο πλασέ ο Ντούα άνοιξε το σκορ και ο ίδιος στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να έχει ζευγαρώσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος ο Λάιπερτζ ακούμπησε την ισοφάριση, αλλά ο Ντούα έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στην Νυρεμβέργξ με φοβερό γκολ στο 55′. 10 λεπτά αργότερα η Πάντερμπορν μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας με κεφαλιά του Γιούστβαν.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με 10 το ματς λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Πιέρινγκερ.