Μία νίκη μακριά από τα ημιτελικά το Ντένβερ

Με άνετη νίκη των Νάγκετς συνδυάστηκε η επιστροφή της σειράς στο Ντένβερ κόντρα στους Μπλέιζερς, για τα ημιτελικά της Δύσης, με την ομάδα του Κολοράντο να επικρατεί 124-98.

Οι Νάγκετς μπήκαν με πατημένο “γκάζι” στο ματς, έχοντας διαφορά 18 πόντων στο ημίχρονο (65-47), ενώ δεν χαμήλωσαν το τέμπο ούτε στη συνέχεια, και με επιμέρους 28-18 στο τρίτο 12λεπτο “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, κάνοντας το 3-2 και θέλοντας ακόμα μία επιτυχία για να πάρουν την πρόκριση στα τελικά της δυτικής περιφέρειας.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την ομάδα του Μαλόουν, έχοντας 25 πόντους, 19 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 24 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Πολ Μίλσαπ.

Από τους Μπλέιζερς που είναι αναγκασμένοι πλέον για το 3-3 στο έκτο παιχνίδι που θα γίνει στο Πόρτλαντ, ξεχώρισε ο Ντέμιεν Λίλαρντ με 22 πόντους αλλά 9/21 σουτ.