Ο Μακ Κόλουμ οδήγησε τους Μπλέιζερς στου τελικούς (photo)

Ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην εκτός έδρας νίκη 100-96, με την οποία έκαναν το 4-3 στους ημιτελικούς της Δύσης.

Ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην εκτός έδρας νίκη 100-96, με την οποία έκαναν το 4-3 στους ημιτελικούς της Δύσης. Ο σούτινγκ γκαρντ των φιλοξενούμενων τελείωσε την αναμέτρηση με 37 πόντους και εννέα ριμπάουντ σε 45,17 λεπτά συμμετοχής και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Επίσης, είχε μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ σημείωσε double double με 13 πόντους και δέκα ριμπάουντ, όπως και ο Ενές Καντέρ, ο οποίος είχε δώδεκα πόντους και 13 ριμπάουντ. Στους 14 πόντους ο Έβαν Τέρνερ για τους φιλοξενούμενους.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Νίκολα Τζόκιτς προσπάθησε και πάλι μόνο του. Ο σέντερ των γηπεδούχων είχε 29 πόντους και 13 ριμπάουντ, σημειώνοντας double double, σε 41,53 λεπτά συμμετοχής. Ο Τζαμάλ Μάρεί σημείωσε 17 πόντους, ενώ στους 15 σταμάτησε ο Γκάρι Χάρις. Στους δέκα πόντους ο Πολ Μίλσαπ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τον Μάρεϊ να μειώνει στον πόντο (96-95), στα 30,6 πριν το φινάλε. Ο Μακ Κόλουμ έδωσε αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους στα 12,4 και ουσιαστικά τους χάρισε τη νίκη, καθώς στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι, με μια εύστοχη βολή του Τζόκιτς, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Τέρνερ με δυο εύστοχες βολές. Οι Μπλέιζερς θα αντιμετωπίσουν στους τελικούς της Δύσης τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριρος, με μειονέκτημα έδρας.

Οι πόντοι:

Νάγκετς: Κρεγκ 8, Μίλσαπ 10, Τζόκιτς 29, Χάρις 15, Μάρεϊ 17, Μπάρτον 8, Πλούμλι 4, Μόρις 5

Μπλέιζερς: Χάρκλες 6, Αμινού 3, Καντέρ 12, Μακ Κόλουμ 37, Λίλαρντ 13, Χουντ 6, Κόλινς 7, Τέρνερ 14, Λέοναρντ 2