Κινγκς – Γουόριορς 118-94: Οι «Βασιλιάδες» τη… δεύτερη ευκαιρία, άδοξο φινάλε για τους «πολεμιστές»

Σπουδαία νίκη για τους Σακραμέντο Κινγκς του Σάσα Βεζένκοφ, οι «Βασιλιάδες» νίκησαν εντός έδρας του Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 118-94 και μέσω play in θα διεκδικήσουν το «εισιτήριο» για τα playoffs του NBA. Επόμενο «εμπόδιο» για τους γηπεδούχους οι Πέλικανς, τέλος η σεζόν και προβληματισμός για την παρέα του Κάρι.

Οι Σακραμέντο Κινγκς «ανέβασαν» ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν με 118-94 εντός έδρας τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Μάλιστα οι «Βασιλιάδες» προκρίθηκαν στα play in του NBA και κόντρα στους Πέλικανς θα διεκδικήσουν την «είσοδο» τους στα playoffs. Νωρίτερα ο Λεμπρόν και οι Λέικερς επικράτησαν στην έδρα της Νέας Ορλέανης.

MVP του αγώνα για τους Κινγκς ο Κίγκαν Μάρεϊ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Διψήφιοι για τους «Βασιλιάδες» οι ΝτεΆαρον Φοξ με 24 πόντους, Ντομάντας Σαμπόνις (16 π.), Χάρισον Μπαρνς (17π.) και Κίον Έλις (15π.).

Άποντος ο Σάσα Βεζένκοφ, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού πέρασε στο παρκέ το τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα.

Για τους φιλοξενούμενος τέλος η σεζόν στο NBA. Κακή βραδιά για τους «πολεμιστές» – αν και σπάνιο – από τα 7.25 μέτρα με μόλις 31% ποσοστό ευστοχίας.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους του Στιβ Κερ ο Στεφ Κάρι με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Μούντι (16π.), Κουμίνγκα (16π.), Γκριν (12π.) και Γουίγκινς (12π.)

Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 54-50, 91-76, 118-94.