Μπακς – Κινγκς 143-142: Νίκη με «τριπλό» Γιάννη και clutch Λίλαρντ

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, οι Μπακς επικράτησαν 143-142 των Κινγκς στο «Fiserv Forum», χάρη σε φοβερό buzzer beater του Ντάμιαν Λίλαρντ.

Τα «ελάφια» δυσκολεύτηκαν περισσότερα απ’ ότι είχαν φανταστεί, όμως τελικά κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να δώσουν συνέχεια στο σερί τους. Σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει όρθιους τους Μπακς και να φέρει το παιχνίδι στο σημείο, όπου τα «ελάφια» χρειάστηκαν ένα πολύ μεγάλο σουτ από τον Λίλαρντ για να φτάσουν στη νίκη.

Ο «Greek Freak» επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε 9/13 δίποντα και 7/12 βολές.

Κομβικός ο Ντάμιαν Λίλαρντ, καθώς σημείωσε την τρίποντη «βόμβα» που έκρινε το ματς, ενώ ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 29 πόντους, προσθέτοντας ακόμη 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των βασιλιάδων, μεγάλο ματς έκανε ο Σαμπόνις με triple double και 21 πόντους, 15 ασίστ και 13 ριμπάουντ, όμως αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετό. Ο Φοξ είχε 32 πόντους, ο Μονκ 28 και ο Χουέρτερ μέτρησε 26 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Όσον αφορά τον Σάσα Βεζένκοφ, έπαιξε ελάχιστα, έξι λεπτά και είχε 4 πόντους και 1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.