Κλίπερς – Σανς 80-84: “Απόδραση” από το Λος Άντζελες και 3-1

Τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Δύση και την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ απέκτησαν οι Σανς χάρη στη νίκη τους με 84-80 επί των Κλίπερς στο Λος Άντζελες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Σανς ήταν κυρίαρχοι, ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό και προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές (36-50). Η αντίδραση των γηπεδούχων, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Χάρη σε μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο “ροκάνισαν” τη διαφορά και πλησίασαν στο τρίποντο (66-69), όμως η αντεπίθεση τους δεν είχε διάρκεια. Στην τέταρτη περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες, με τους Σανς να διατηρούν έστω και δύσκολα το προβάδισμα μέχρι τέλους και να κάνουν το 3-1 στη μεταξύ τους σειράς.

Έτσι, πλέον απέχουν μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου στη Δύση και την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.

Κορυφαίος των Σανς ήταν ο Έιτον με 19 πόντους και 22 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ ο Μπούκερ με 25 πόντους και ακολούθησε σε απόδοση ο Πολ με 18 πόντους και 7 ασίστ. Για τους Κλίπερς ο Τζορτζ είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Τζάκσον 20 πόντους, ενώ ο Ζούμπατς πρόσθεσε 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-29, 36-50, 66-69, 80-84.