Εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και πήραν προβάδισμα οι Νάγκετς (photo)

Οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 121-113 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τα ημιτελικά της Δύσης και πήραν προβάδισμα 1-0 στη σειρά.

Οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 121-113 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τα ημιτελικά της Δύσης και πήραν προβάδισμα 1-0 στη σειρά. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολ Τζόκιτς, ο οποίος σημείωσε 37 πόντους σε 41,29 λεπτά συμμετοχής.

Ο σέντερ των γηπεδούχων είχε επίσης εννέα ριμπάουντ και έξι ασίστ. Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Τζαμάλ Μάρεϊ για τους γηπεδούχους και στους 19 ο Πολ Μίλσαπ.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Ντάμιαν Λίλαρντ σημείωσε 39 πόντους σε 42,36 λεπτά συμμετοχής, έχοντας επίσης και έξι ασίστ. Ο παίκτης των Μπλέιζερς είχε 4/12 σουτ τριών πόντων. Στους 26 πόντους ο Ενές Καντέρ και στους 17 ο Ρόντνεϊ Χουντ. Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ.

Οι πόντοι:

Νάγκετς: Κρεγκ 3, Μίλσαπ 19, Τζόκιτς 37, Χάρις 11, Μάρεϊ 23, Μπίσλεϊ 9, Πλούμλι 6, Μπάρτον 9, Μόρις 4

Μπλέιζερς: Χάρκλες 2, Αμινού 2, Καντέρ 26, Μακ Κόλουμ 16, Λίλαρντ 39, Χουντ 17, Λέοναρντ 3, Κάρι 4, Κόλινς 4