Βοσνία / Ερζεγοβίνη – Γαλλία 96-90 (76-76 κ.δ. 83-83 1η παρ.): Έμεινε ζωντανή με έκπληξη (hls)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι που είχε δύο παρατάσεις η Βοσνία / Ερζεγοβίνη νίκησε την πρωτοπόρο του ομίλου Γαλλία με 96-90 και έχει ακόμα ελπίδες για πρόκριση στο παγκόσμιο.

Ο Νούρκιτς έκανε μεγάλο παιχνίδι με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, πήρε την ταυτότητα του αντίπαλου ΝΒΑερ του Γκομπέρ και παρά του ότι αποβλήθηκε στο τέλος της πρώτης παράτασης, η ομάδα του άντεξε και με πρωταγωνιστές τον Μούσα και τους Καμενιάς – Λάζιτς στην άμυνα έφτασε στη νίκη.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Βοσνία ξεκίνησε να το πόδι στο γκάζι και βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο ακόμα και με 16 πόντους διαφορά. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Γάλλοι με τον Φουρνιέ να βάζει μπροστά το τρίποντο οπλοπολυβόλο του κάλυψαν την διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 38-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βοσνία ανέβασε και πάλι την απόδοσή της και με τον Νούρκιτς να κάνει ότι θέλει κάτω από την ρακέτα με αντίπαλο τον Γκομπέρ βρέθηκε κοντά στη νίκη. Πάλι όμως, ο Φουρνιέ κι ο Γιαμπουσέλε κράτησαν την Γαλλία ζωντανή.

Στην δεύτερη παράταση δύο βολές του Μούσα κι ένα τρίποντο του Λάζιτς από πάσα του Μούσα άφησαν τη νίκη στην Βοσνία.