Eλλάδα-Λετονία 73-65: Βήμα πρόκρισης στα μπαράζ του Ευρωμπάσκετ Γυναικών με «κατάθεση ψυχής» (hls)

Η Φασούλα (22 πόντους, 11 ριμπάουντ) και η α Χριστινάκη (11 πόντους, 12 ριμπάουντ) ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με νταμπλ νταμπλ, ενώ η Σπανού είχε 22 πόντους.

«Βάλε μου…δύσκολα» είπαν οι παίκτριες της Εθνικής Γυναικών, στην 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου στο Ευρωμπάσκετ και ύστερα από την ήττα της πρεμιέρας στο παιχνίδι με το Μαυροβούνιο, νίκησαν την Λετονία (73-65) και ουσιαστικά κέρδισαν μια θέση στους αγώνες-μπαράζ για την πρόκριση στην πρώτη οκτάδα της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα ήταν διστακτική και άστοχη στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, λόγω του φυσιολογικού άγχους που είχε για το “πρέπει” της νίκης, ενώ στην άμυνα δεν περιόρισε την Στέινμπεργκα που πέτυχε 13 πόντους. Η Εθνική απέφυγε τα τρίποντα και το ρίσκο της αστοχίας, δικαιώνοντας την επιλογή της και στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν οι Λετονές προηγήθηκαν με 11 πόντους, αντέδρασε και μείωσε στους δυο.

Το τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική έπαιξε άμυνα σεμιναρίου. Δέχτηκε 13 πόντους και σκόραρε 24 στην επίθεση με την Φασούλα και την Σπανού να “κόβουν” και να “ράβουν”, απέναντι στις συμπαίκτριες τους, σε Αβενίδα και Τάνγκο Μπούρκ, την Στέινμπεργκα και την Γκούλμπε, αντίστοιχα. Σπουδαία εμφάνιση από την Χριστινάκη που πέτυχε double-double, όπως και η Φασούλα, ενώ και η Ελενα Τσινέκε, είχε καθοριστική απόδοση.

Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική., η Εθνική θα παίξει με την Ισπανία, αύριο (17/6, 20,45, NOVASPORTS).

Δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65