Ουκρανία-Πολωνία 86-94: Πρόκριση… θρίλερ! (hls)

Στα προημιτελικά του EuroBasket 2022 προκρίθηκε η Πολωνία, ύστερα από ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Βερολίνο.

Η Πολωνία έδειξε χαρακτήρα, εμφανίστηκε πιο ανθεκτική και εύστοχη στην τέταρτη περίοδο και έχοντας πρωταγωνιστές τους Πονίτκα και Σλότερ νίκησε την Ουκρανία με 94-86 στους «16» της Διοργάνωσης. Έτσι έγινε η πέμπτη ομάδα μετά τις, Γαλλία, Σλοβενία, Γερμανία και Ισπανία, που εξασφάλισε θέση στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς.

Το ματς:

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με καλή αντιμετώπιση σε άμυνα όσο και στην επίθεση πηγαίνοντας καλάθι με καλάθι, με τον Σλότερ να προσπαθεί να δημιουργήσει διαφορά για τους Πολωνούς, αλλά τους Ουκρανούς να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο σε 21-24 (για την Πολωνία).

Η Ουκρανία-στη δεύτερη περίοδο- επέστρεψε γρήγορα από το -3 παίρνοντας το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Ο Σλότερ και σε αυτή το διάστημα ήταν ο πρωταγωνιστής της Πολωνίας (με 16 πόντους στα πρώτα 20’), με τον Μπομπρόφ να κυριαρχεί από τους Ουκρανούς, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο, με προβάδισμα τριών πόντων (45-42)

Όπως τελείωσε το πρώτο έτσι άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις να προσπαθεί να υπερασπιστεί τη μικρή διαφορά στο προβάδισμα. Κάτι που στο τέλος της περιόδου δεν τα κατάφερε (67-69), με τους Πολωνούς να ευστοχούν σε βολές να μπαίνουν μπροστά.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδο ξεκίνησε με τέσσερα εύστοχα τρίποντα, τρία (3/4) για τους Ουκρανούς και ένα (1/2) για την Πολωνία, η οποία σε ένα ξέσπασμα και εξακολουθώντας να έχει πλεονέκτημα το επιθετικό ριμπάουντ, δημιούργησε διαφορά+6 (78-84) 4:31 πριν το τέλος και έφτασε στη μεγαλύτερη του αγώνα, +9 (78-87) 3:40 πριν τη λήξη.

«Επτάψυχη» η Ουκρανία επέτρεψε-με Μιχάιλιουκ-μειώνοντας σε 84-87 στα 92 δευτερόλεπτα και 86-88 στα 69 δευτερόλεπτα.

Με δύο ελεύθερες βολές ο Σλότερ δημιούργησε απόσταση τεσσάρων πόντων (86-90) στα 30.3 πριν το τέλος, ενώ ο Σοκολόφσκι με τέσσερις πόντους διαμόρφωσε το τελικό σκορ νίκης για τους Πολωνούς σε 94-86

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 45-42, 67-69, 86-94.